Leuze MLC500T30-1350-EX2 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T30-1350-EX2
Hand protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
30 mm
Protective field height:
1,350 mm
Operating range:
0 ... 10 m
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Connector
Thread size:
M12
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
30.7 mm x 1,416 mm x 40.3 mm
Lens cover material:
Plastic/PC
Net weight:
1,500 g
Housing color:
Silver
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %