Leuze MLC500T30-300-IP Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T30-300-IP
Current Stock:
Series:
MLC 500
Device type:
Transmitter
Contains:
2x BT-IP swivel mount
Application:
Hand protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Type:
4, IEC/EN 61496
SIL:
3, IEC 61508
SILCL:
3, IEC/EN 62061
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Resolution:
30 mm
Protective field height:
300 mm
Operating range:
0 ... 8 m
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Mean power of transmitter diode:
50 µW
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Function:
Control input range reduction
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Machine interface
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
10,000 mm
Sheathing material:
PVC
Cable color:
Black
Thread size:
M12
Male
Material:
Metal
No. of pins:
5 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (Ø x L):
52.5 mm x 500 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
450 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Swivel mount
Material:
PMMA, clear
Material of end caps:
V4A stainless steel (1.4404)
Material of clamping cylinder:
PA 6
Material of pressure-equalization membrane:
PA 6
Cable gland material:
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %