Leuze MLC500T40-1800G Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T40-1800G
Transmitter
Cascading:
Guest
Application:
Access guarding,Danger zone guarding,Hand protection
Resolution:
40 mm
Protective field height:
1,800 mm
Operating range:
0 ... 20 m
Number of beams:
72 Piece(s)
Function:
Cascade, Host In,Cascade, Middle Guest In
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,814 mm x 53 mm
Net weight:
1,923 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %