Leuze MLC500T90-1350H/A Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T90-1350H/A
Current Stock:
Series:
MLC 500
Device type:
Transmitter
Cascading:
Host
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Access guarding,Danger zone guarding
Type:
4, IEC/EN 61496
SIL:
3, IEC 61508
SILCL:
3, IEC/EN 62061
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Resolution:
90 mm
Protective field height:
1,350 mm
Operating range:
0 ... 20 m
Number of beams:
18 Piece(s)
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Mean power of transmitter diode:
50 µW
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
26.5 ... 31.6 V
Current consumption from AS-i circuit:
50 mA
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Function:
Control input range reduction
AS-Interface Safety at Work
Function:
Process
AS-i profile:
S-0.B.F
Slave address:
1..31 programmable, default=0
Cycle time acc. to AS-i specifications:
Max. 5 ms ms
Number of connections:
2 Piece(s)
Machine interface
Type of connection:
Connector
Male
Material:
Metal
No. of pins:
5 -pin
Cascade, Guest Out,Cascade, Middle Guest Out
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Female
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,416 mm x 53 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
1,575 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %