Leuze MLC502T14-1050 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC502T14-1050
Application:
Finger protection
Functions:
Test signal input,Transmission channel changeover
Resolution:
14 mm
Protective field height:
1,050 mm
Operating range:
0 ... 6 m
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Function:
Test signal input
No. of pins:
5 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,116 mm x 35.4 mm
Net weight:
1,200 g
Ambient temperature, operation:
-30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %