Leuze MLC510R20-300 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC510R20-300
Hand protection
Function package:
Basic
Functions:
Automatic start/restart,Transmission channel changeover
Resolution:
20 mm
Protective field height:
300 mm
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
150 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of safety-related switching outputs (OSSDs):
2 Piece(s)
Type:
Safety-related switching output OSSD
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Current load, max.:
380 mA
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
0.3 µF
Residual current, max.:
0.2 mA
Residual current, type.:
0.002 mA
Voltage drop:
1.5 V
Response time:
7 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Connector
Thread size:
M12
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 366 mm x 35.4 mm
Net weight:
450 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
-30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %