Leuze MLC520R14-1050MG Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520R14-1050MG
Current Stock:
Series:
MLC 500
Device type:
Receiver
Cascading:
Middle Guest
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Finger protection
Type:
4, IEC/EN 61496
SIL:
3, IEC 61508
SILCL:
3, IEC/EN 62061
Performance Level (PL):
e, EN ISO 13849-1
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Category:
4, EN ISO 13849
Resolution:
14 mm
Protective field height:
1,050 mm
Number of beams:
105 Piece(s)
Response time:
22 ms, plus response times of the Host/Guest devices
Number of connections:
2 Piece(s)
Function:
Cascade, Host In
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Type:
Male
Function:
Cascade, Guest Out
Female
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,064 mm x 53 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
1,248 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %