Leuze MLC520R14-900G Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520R14-900G
Receiver
Cascading:
Guest
Application:
Finger protection
Resolution:
14 mm
Protective field height:
900 mm
Number of beams:
90 Piece(s)
Response time:
19 ms, plus response times of the Host/Middle Guest devices
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Cascade, Host In,Cascade, Middle Guest In
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Dimension (W x H x L):
29 mm x 914 mm x 53 mm
Net weight:
1,023 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %