Leuze MLC520R30-1800H Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520R30-1800H
Receiver
Cascading:
Host
Application:
Hand protection
Function package:
Standard
Functions:
e, EN ISO 13849-1
PFHD:
7.73E-09 per hour
Resolution:
30 mm
Protective field height:
1,800 mm
Number of beams:
72 Piece(s)
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
150 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
3 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Function:
Control input selection, operating mode 1 or 4
Function:
Control input selection, operating mode 2 or 5
Control input selection, operating mode 3 or 6
Number of safety-related switching outputs (OSSDs):
2 Piece(s)
Safety-related switching output OSSD
Current load, max.:
380 mA
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
0.3 µF
Residual current, max.:
0.2 mA
Residual current, type.:
0.002 mA
Voltage drop:
1.5 V
Response time:
17 ms, plus response times of the Middle Guest/Guest devices
Restart delay time:
100 ms
Number of connections:
2 Piece(s)
Machine interface
Type of connection:
Connector
Metal
Cascade, Guest Out,Cascade, Middle Guest Out
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Female
Material:
Plastic
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,866 mm x 53 mm
Net weight:
2,025 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Type of display:
7?segment display,LED
Number of LEDs:
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %