Leuze MLC520R90-2100 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520R90-2100
Current Stock:
Series:
MLC 500
Device type:
Receiver
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Access guarding,Danger zone guarding
Function package:
Standard
Functions:
Type:
4, IEC/EN 61496
SIL:
3, IEC 61508
SILCL:
3, IEC/EN 62061
Performance Level (PL):
e, EN ISO 13849-1
PFHD:
7.73E-09 per hour
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Category:
4, EN ISO 13849
Resolution:
90 mm
Protective field height:
2,100 mm
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
150 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
3 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Function:
Control input selection, operating mode 1 or 4
Function:
Control input selection, operating mode 2 or 5
Control input selection, operating mode 3 or 6
Number of safety-related switching outputs (OSSDs):
2 Piece(s)
Safety-related switching output OSSD
Current load, max.:
380 mA
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
0.3 µF
Residual current, max.:
0.2 mA
Residual current, type.:
0.002 mA
Voltage drop:
1.5 V
Response time:
7 ms
Restart delay time:
100 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Machine interface
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Male
Material:
Metal
No. of pins:
8 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
29 mm x 2,166 mm x 35.4 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
2,250 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Type of display:
7?segment display,LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %