Leuze MLD300-T4 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLD300-T4
Current Stock:
Series:
MLD 300
Device type:
Transmitter
Functions:
Range reduction
Integrated laser alignment aid:
No
Type:
2, IEC/EN 61496
SIL:
1, IEC 61508
SILCL:
1, IEC/EN 62061
MTTFd:
204 years, EN ISO 13849-1
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Operating range:
0.5 ... 50 m
Number of beams:
4 Piece(s)
Beam spacing:
300 mm
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
850 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED group:
1
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA, Without external load
Fuse:
External with max. 3 A
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Machine interface
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Material:
Metal
No. of pins:
5 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
52 mm x 1,000 mm x 64.7 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
2,200 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Swivel mount
Type of display:
LED
Number of LEDs:
4 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 75 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %