SMC MXS16-20A-M9PSAPC MXS Series Air Slide Table
SMC
SKU:
MXS16-20A-M9PSAPC
Current Stock:
MXS Series Air Slide Table
  • Integrated with a worktable in a compact manner;
  • An air slide table that is ideal for precision assembly work;
  • High rigidity and high accuracy;
  • Compact and lightweight;
  • Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Port Thread Type:
    M Thread( 6~ 16),Rc( 20~ 25)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Adjuster Option:
    Double end adjuster
    Functional Option:
    Standard
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)