SMC MY1H16-200L Cylinder, Rodless
SMC
SKU:
MY1H16-200L
Condition:
New
Current Stock:
Rodless Cylinder, MY1H, Mechanically Jointed, Standard Bores - High Precision Guide
- Bore sizes: 16, 20 mm
- Stroke lengths: 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600 mm
- Minimum operating pressure: 0.15 MPa (22 psi)
- Speed: 100~1000 mm/sec (w/o stroke adjustment bolt), 100~1500 mm/sec (external shock absorber)
- Long stroke option: up to 1000 mm (XB11)
- Auto switch capable
Series Catalog
AutoCAD File
Auto Switch:
No Switch
Stroke Adjusting Unit:
Low Load Shock Absorber+Adjust Bolt
Stroke:
200mm
Piping:
Standard
Port Thread:
25-100 Bore, M Thread 16-20 Bore
Bore Size:
16mm