SMC MY1H20G-600L Cylinder, Rodless
SMC
SKU:
MY1H20G-600L
Condition:
New
Current Stock:
Rodless Cylinder, MY1H, Mechanically Jointed, Standard Bores - High Precision Guide
- Bore sizes: 16, 20 mm
- Stroke lengths: 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600 mm
- Minimum operating pressure: 0.15 MPa (22 psi)
- Speed: 100~1000 mm/sec (w/o stroke adjustment bolt), 100~1500 mm/sec (external shock absorber)
- Long stroke option: up to 1000 mm (XB11)
- Auto switch capable
Series Catalog
Actuator Accessory Type:
Rodless Cylinder
Number of Cores:
2 pcs. (Or None in the Case of No Switch)
Port Thread:
Rc (25-100 Bore, M Thread 16-20 Bore)
End Bracket:
None
Bore Size:
20mm
Lead or Prewired Connector:
0.5m (Or None in the Case of No Switch)
Stroke:
600mm