SMC NCDGBA32-0300-H7B Ncg Cylinder
SMC
SKU:
NCDGBA32-0300-H7B
Current Stock:
the ncg provides precision mounting, short overall length, and high speed. rubber bumpers are standard and an optional adjustable air cushion is available. nine mounting styles include basic body, foot, single clevis, front or rear flange, front or rear trunnion, nose mount, and double clevis. bore sizes range from 3/4in. to 2 1/2in. and standard stroke lengths from 1in. to 12in.. the ncg series is auto-switch capable. non-rotating and double rod are standard options.
  • single acting, single rod, spring return/extend
  • rubber seal
  • bores size: 20mm *, 25mm *, 32mm *, 40mm *