SMC NCDQ2WB100-30D-J79CL
SMC
SKU:
NCDQ2WB100-30D-J79CL
Current Stock:
with english threads and npt ports, the ncq2 series is a versatile cylinder well suited to a variety of applications. the short overall length, of this space saving cylinder helps to make various jigs and equipment more compact. snap rings are used to secure the head cover, making replacement of seals possible. for maximum flexibility, you can select double-rod end, non-rotating, and single acting. with six mounting options, 10 bore sizes from 12mm to 100mm, strokes up to 300mm, and built-in auto switches, the ncq2 cylinder can be configured to match your needs. other options include clean room, copper free, air/oil, built-in fittings, and rubber bumper. "in the u.s., the ncq2 can be manufactured until parts are depleted.? see the new and improved ncq2-z."
  • rods at both ends of cylinder
  • bore sizes in mm: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100
  • strokes from 5mm to 100mm depending upon bore size