SMC NCDY2S40H-0170-A73
SMC
SKU:
NCDY2S40H-0170-A73
Current Stock:
Magnetically coupled cylinders save space and have a wide range of applications. The NCY series can be used in many diverse environments, because there is no external leakage. The use of a linear guide makes loading and moments, directly on the cylinder possible. T-Slots on the mounting surfaces provides mounting freedom, and a variety of guides can be used to achieve the necessary accuracy or moment needed for your application. A top cover can be mounted over the sliding section of the cylinder to prevent scratches and damage, and centralized piping minimizes mounting space. The NCY is available in 6 bore sizes 6mm through 40mm and strokes up to 80 inches are standard. Auto switches are available AC /DC and in reed, solid state and 2 color output.
  • Magnetically coupled rodless cylinder
  • Type: slide bearing
  • Bore size (mm): 6, 10, 15, 25, 32, 40
  • Maximum stroke: 60" (depending on size)