SMC NCDY2S40H-2000BC-F79L Ncy2S, Rodless Cylinder
SMC
SKU:
NCDY2S40H-2000BC-F79L
Current Stock:
magnetically coupled cylinders save space and have a wide range of applications. the ncy series can be used in many diverse environments, because there is no external leakage. the use of a linear guide makes loading and moments, directly on the cylinder possible. t-slots on the mounting surfaces provides mounting freedom, and a variety of guides can be used to achieve the necessary accuracy or moment needed for your application. a top cover can be mounted over the sliding section of the cylinder to prevent scratches and damage, and centralized piping minimizes mounting space. the ncy is available in 6 bore sizes 6mm through 40mm and strokes up to 80 inches are standard. auto switches are available ac /dc and in reed, solid state and 2 color output.
  • magnetically coupled rodless cylinder
  • type: slide bearing
  • bore size (mm): 6, 10, 15, 25, 32, 40
  • maximum stroke: 60" (depending on size)