Leuze PRK46C.D/PX-200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
PRK46C.D/PX-200-M12
Current Stock:
Series:
46C
Operating principle:
Reflection principle
Application:
Detection of stretch-wrapped objects
Special version:
AS-Interface, connection via coupling module
Operating range:
0.1 ... 16 m, With reflector TK(S) 100x100
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range limit:
0.1 ... 20 m, With reflector TK(S) 100x100
Operating range limit:
Typical operating range
Light source:
LED, Red
Wavelength:
630 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
500 Hz
Response time:
1 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.2 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-PBT
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
65 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C