Leuze RK18B.1/4P-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
RK18B.1/4P-M12
Current Stock:
Series:
18B
Operating principle:
Reflection principle
Application:
Operation with glass triple reflectors and any reflective tapes
Special version:
Autocollimation
Operating range:
0 ... 6 m
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range limit:
0 ... 7.2 m
Operating range limit:
Typical operating range
Light source:
LED, Red
Wavelength:
620 nm
LED group:
1
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 18 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
500 Hz
Response time:
1 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
15 mm x 47 mm x 32.5 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Diecast zinc
Lens cover material:
Glass
Net weight:
60 g
Housing color:
Silver
Type of fastening:
Front mounting with thread,Through-hole mounting,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
270° potentiometer
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C