Schneider Electric RM22LG11MR Level Control Relay Rm22-Lg - Range 5K #
Schneider Electric
SKU:
RM22LG11MR
UPC:
Current Stock:
This Harmony RM22-LG relay allows monitoring of liquid level control in 3-phase networks. This modular multi function 3-phase liquid level control relay is ideal for monitoring of electrical values in industrial and building control panels. It applies to a wide type of industrial automation applications such as hoisting, packaging, lifts, textile, water. It has one of market slim form-factors with 22.5mm width, allowing for a flexible and easy installation on DIN rail, using the same space as any modular 1-pole DIN device. It also offers a diagnostic button, sealable cover, simple and precise settings with screw trimmers. It provides automatic shutdown management and fault information to user for a quick fault identification and troubleshooting. multi function controller for wide choice selected in hard-wired logic automated systems, ideal for refurbishment of old installations without using a PLC. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
China Rohs Regulation:
X
Overvoltage Category:
III IEC 60664-1
Sensitivity Adjustment:
5-100 %
[Us] Rated Supply Voltage:
AC/DC non self-powered
Mercury Free:
Yes
Electrical Durability:
100000 cycles
Maximum Cable Distance Between Devices:
1000 m probe and delay
Relative Humidity:
93-97 % 25-55 °C IEC 60068-2-30
Maximum Switching Voltage:
250 V AC
Minimum Switching Current:
10 mA 5 V DC
Circularity Profile:
ENVEOLI1504008EN
Cable Capacitance:
1 nF HS (High Sensitivity) probe cable || 2.2 nF St (Standard Sensitivity) probe cable || 4.7 nF LS (Low Sensitivity) probe cable
Safety Reliability Data:
B10d = 120000 || MTTFd = 125.5 years
Supply Voltage Limits:
20.4-264 V AC/DC
Product Or Component Type:
level control relay
Reach Regulation:
Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold
Electromagnetic Compatibility:
Pollution Degree:
3 IEC 60664-1
Range Of Product:
Harmony Control Relays
Time Delay Type:
without
Maximum Supply Current For Sensors:
1 mA
Immunity To Microbreaks:
100 ms DC || 90 ms AC
Maximum Electrode Voltage:
12 V AC
Relay Name:
RM22L
Product Certifications:
GL || RCM || CCC || CSA || UL || EAC || CE
Contacts Material:
cadmium free
Measurement Range:
5...100 Ohm
Relay Type:
level control relay
California Proposition 65:
Nominal Output Current:
Dielectric Test Voltage:
2.5 kV AC 50 Hz, 1 min IEC 60255-27
Width:
22.5 mm
Ambient Air Temperature For Storage:
-40-70 °C
Tightening Torque:
0.6-1 N.m IEC 60947-1
Switching Capacity In Va:
2000 VA
Maximum Power Consumption In W:
1.5 W DC
Sustainable Offer Status:
Green Premium product
Vibration Resistance:
0.075 mm 10-58.1 Hz) not in operation IEC 60068-2-6 || 1 gn 10-58.1 Hz) not in operation IEC 60068-2-6 || 0.035 mm 58.1-150 Hz) in operation IEC 60068-2-6 || 0.5 gn 58.1-150 Hz) in operation IEC 60068-2-6
Connections - Terminals:
screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² AWG 20...AWG 14) solid without cable end || screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² AWG 24...AWG 16) flexible with cable end || screw terminals, 1 x 0.5...1 x 3.3 mm² AWG 20...AWG 12) solid without cable end |
Contacts Type And Composition:
2 C/O
Rohs Exemption Information:
Yes
Eu Rohs Directive:
Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope)
Relay Monitored Parameters:
detection by resistive probes
Net Weight:
0.1 kg
Mounting Position:
any position
Repeat Accuracy:
+/- 2 % time delay
Mounting Support:
35 mm DIN rail conforming to IEC 60715
Utilisation Category:
AC-15 IEC 60947-5-1 || DC-13 IEC 60947-5-1 || AC-1 IEC 60947-4-1 || DC-1 IEC 60947-4-1
Run-Up Delay At Power-Up:
0.6 s
Shock Resistance:
15 gn 11 ms) not in operation IEC 60068-2-27 || 5 gn 11 ms) in operation IEC 60068-2-27
Insulation:
between supply and measurement
Maximum Electrode Current:
1 mA
Housing Material:
self-extinguishing plastic
Sensitivity Scale:
5...100 kOhm St (Standard Sensitivity)
Output Contacts:
2 C/O
Mechanical Durability:
10000000 cycles
Maximum Switching Current:
8 A AC
Measurement Error:
< 1 % over the whole range with voltage variation || 0.05 %/°C with temperature variation