Leuze SET PRK5/4P-200-M12+BTU200-D14 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
SET PRK5/4P-200-M12+BTU200-D14
Current Stock:
Series:
5
Operating principle:
Reflection principle
Contains:
2x M3 x 8 screw
Pre-mounted on:
Mounting system
Special version:
Article set
Operating range:
0.02 ... 4.5 m, With reflector TK(S) 100x100
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range limit:
0.02 ... 6 m, With reflector TK(S) 100x100
Operating range limit:
Typical operating range
Light source:
LED, Red
Wavelength:
620 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
500 Hz
Response time:
1 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.2 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
14 mm x 32.5 mm x 20.2 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
ABS
Lens cover material:
Housing color:
Black,Red
Type of display:
LED
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C