Leuze SLS46CI-40.K28-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
SLS46CI-40.K28-M12
Current Stock:
Series:
46C
Functions:
Activation input
Type:
SIL:
SILCL:
Performance Level (PL):
c, EN ISO 13849-1:2008, In combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B
MTTFd:
400 years, EN ISO 13849-1
PFHD:
3E-10 per hour
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Category:
2, EN ISO 13849, In combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B
Operating range:
0.5 ... 40 m
Operating range limit:
0.5 ... 48 m
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED group:
1
Opening angle, max.:
-5 ... 5 °
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %, Incl. residual ripple
Residual ripple:
10 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 40 mA
Number of activation inputs:
1 Piece(s)
Voltage type:
DC
Switching voltage:
high: ?8V,low: ? 1.5 V
Switching voltage high, min.:
8 V
Switching voltage low, max.:
1.5 V
Activation/disable delay:
1 ms
Input resistance:
10,000 ?, -30 ... 30 %
Active switching state:
High
Switching frequency:
250 Hz
Response time:
2.5 ms
Readiness delay:
300 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal IN,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-PBT
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
50 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-30 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C