SMC CDG3DN50-250-M9BAZS-C CG3 Series Air Cylinder Short Type Standard
SMC
SKU:
CDG3DN50-250-M9BAZS-C
Current Stock:
CG3 Series Air Cylinder Short Type Standard
  • Up to 51 mm shorter, up to 24% lighter (comparison with the CG1 series);
  • Female rod end available as standard;
  • With auto switch (Series CDG3: CDG3)
    Mounting Style:
    Clevis Style
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 250 mm
    Rod End Thread:
    Male Thread
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)