SMC CDJ2L16-60Z-M9BL-A CJ2-Z Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDJ2L16-60Z-M9BL-A
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CJ2-Z Series Air Cylinder
  • Double foot, head flange are added to the mounting types;
  • Easy fine adjustment of auto switch position;
  • The auto switch mounting type, band or rail can be selected with the model number;
  • With auto switch (Series CDJ2-Z: CDJ2 CDJ2W CDJ2K CDJ2Z CDJ2ZW CDJ2RA CDJ2RK)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    One Side Foot Style
    Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 60 mm
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder:
    Rubber Cushion
    Head Cover Port Location:
    Perpendicular To Axis
    Pivot Bracket:
    None
    Rod End Bracket:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)