SMC CDJ2YF10-30Z-B CJ2Y-Z Series Smooth Cylinder
SMC
SKU:
CDJ2YF10-30Z-B
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CJ2Y-Z Series Smooth Cylinder
  • Reducing stick-slip in a low speed range;
  • Stable operation possible even at a low speed of 5 mm/s (Measurement ; based on JIS B 8377);
  • Low sliding possible even in bi-directional operation;
  • Lightweight/Improved functions (New structure equivalent to the standard ; models);
  • Interchangeable with the standard models;
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Rod Side Flange Style
    Bore Size:
    Bore Size 10 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 30 mm