SMC CDM2D20TN-100Z-V-H7A2L CM2-Z Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDM2D20TN-100Z-V-H7A2L
Current Stock:
CM2-Z Series Air Cylinder
  • Female rod end available as standard;
  • Easy fine adjustment of auto switch position;
  • Single clevis and trunnion pivot brackets are available;
  • With auto switch (Series CDM2-Z: CDM2?CDM2W?CDM2K?CDM2KW?CDM2R?CDM2RK)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Type:
    Pneumatic
    Mounting Style:
    Double Clevis Style
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm
    Suffix For Cylinder:
    Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder2:
    Pivot Bracket:
    None
    Rod End Bracket:
    Single Knuckle Joint
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)