SMC CDM3B40-250 CM3 Series Air Cylinder Short Type Standard
SMC
SKU:
CDM3B40-250
Current Stock:
CM3 Series Air Cylinder Short Type Standard
  • Up to 66 mm shorter (total length), up to 21% lighter (weight);?(compared to the CM2 series);
  • Female rod end available as standard;
  • With auto switch (Series CDM3: CDM3)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Basic Style
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 250 mm