SMC CDQ2A20-40DMZ-XC2 CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2A20-40DMZ-XC2
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
  • No projection of auto switch;
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing; CQ2 series);
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 40 mm
    Body Option:
    Rod End Male Thread
    Auto Switch:
    Without Auto Switch
    Number Of Auto Switches:
    2 pcs. Or None
    Made To Order:
    Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)