SMC CDQ2A20-5DMZ-M9NVM CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2A20-5DMZ-M9NVM
Current Stock:
For ultra-compact designs, this CQ2 Z model is double acting, single rod, 20 mm bore, 5 mm stroke, M9NVM switch, 1.0 MPa proof, 0.7 MPa max, non-lube, bracket/tapped/through-hole, 50–500 mm/s, –10 to 70°C, with robust rubber bumper.
Bore Size:
Bore Size 20 mm
Cylinder Stroke:
Standard Stroke 5 mm
Body Option:
Rod End Male Thread
Auto Switch:
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)