SMC CDQ2A40-50DCZ-A96V CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2A40-50DCZ-A96V
  • No projection of auto switch;
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series);
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm
    Body Option:
    With Rubber Bumper
    Auto Switch:
    Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC4~8V