SMC CDQ2A63-100DMZ-M9PZ CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2A63-100DMZ-M9PZ
Current Stock:
CQ2 Z Series Compact Cylinder
  • Sizes ?4, ?6, and ?10 have been added [New];
  • ?4 to ?200 lineup;
  • Space-saving cylinder designed with a compact body;
  • It is possible to mount small auto switches on 4 surfaces. (2 surfaces;?for ?12 to ?25);
  • No projection of auto switch;
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series);
  • Added pivot brackets for double clevis and compact type foot brackets;
  • With auto switch (Series CDQ2: CDQ2, CDQ2W, CDQ2K, CDQ2KW,;?CDQP2, CDQ2 S, CDBQ2)
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Body Option:
    Rod End Male Thread
    Auto Switch Mounting Groove:
    12- 25 2 Sides/ 32- 100 4 Sides
    Mounting Bolt:
    None
    Rod End Bracket:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)