SMC CDQ2A63-125DCZ-A96V CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2A63-125DCZ-A96V
Current Stock:
CQ2 Z Series Compact Cylinder
  • Sizes ?4, ?6, and ?10 have been added [New];
  • ?4 to ?200 lineup;
  • Space-saving cylinder designed with a compact body;
  • It is possible to mount small auto switches on 4 surfaces. (2 surfaces;?for ?12 to ?25);
  • No projection of auto switch;
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series);
  • Added pivot brackets for double clevis and compact type foot brackets;
  • With auto switch (Series CDQ2: CDQ2, CDQ2W, CDQ2K, CDQ2KW,;?CDQP2, CDQ2 S, CDBQ2)
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 125 mm
    Action:
    Double Acting
    Cushion:
    With Rubber Bumper
    Body Option:
    Standard (Rod End Female Thread)
    Auto Switch Mounting Groove:
    4 Sides
    Auto Switch:
    Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC4~8V