SMC CDQ2B100-20DZ-M9BW compact cylinder, cq2-z
SMC
SKU:
CDQ2B100-20DZ-M9BW
Current Stock:
CQ2 Z Series Compact Cylinder
  • Sizes ?4, ?6, and ?10 have been added [New]
  • ?4 to ?200 lineup
  • Space-saving cylinder designed with a compact body
  • It is possible to mount small auto switches on 4 surfaces. (2 surfaces;?for ?12 to ?25)
  • No projection of auto switch
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series)
  • Added pivot brackets for double clevis and compact type foot brackets
  • With auto switch (Series CDQ2: CDQ2, CDQ2W, CDQ2K, CDQ2KW,;?CDQP2, CDQ2?S, CDBQ2)
  • Built-in Magnet:
    Built-in Magnet
    Mounting Style:
    Through-hole (Standerd)
    Type:
    Pneumatic
    Bore Size:
    Bore Size 100 mm
    Port Thread Type:
    Rc/M Thread
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Body Option:
    Standard (Rod End Female Thread)
    Auto Switch Mounting Groove:
    ?12-?25 2 Sides/?32-?100 4 Sides
    Mounting Bolt:
    None
    Rod End Bracket:
    None
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)