SMC CDQ2B100-20DZ-M9PWZ compact cylinder, cq2-z
SMC
SKU:
CDQ2B100-20DZ-M9PWZ
Current Stock:
CQ2 Z Series Compact Cylinder
  • Sizes ?4, ?6, and ?10 have been added [New]
  • ?4 to ?200 lineup
  • Space-saving cylinder designed with a compact body
  • It is possible to mount small auto switches on 4 surfaces. (2 surfaces;?for ?12 to ?25)
  • No projection of auto switch
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series)
  • Added pivot brackets for double clevis and compact type foot brackets
  • With auto switch (Series CDQ2: CDQ2, CDQ2W, CDQ2K, CDQ2KW,;?CDQP2, CDQ2?S, CDBQ2)
    Bore Size:
    Bore Size 100 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)