SMC CDQ2B50-20SZ-M9B CQ2 Z Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2B50-20SZ-M9B
  • No projection of auto switch;
  • Lighter weight: Reduced by 5 to 13% (compared with the existing;?CQ2 series);
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Action:
    Single Acting, Spring Return
    Body Option:
    Standard (Rod End Female Thread)
    Auto Switch Mounting Groove:
    12-25 2 Sides/32-50 4 Sides
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)