SMC CDQ2XB32-5D CQ2X Series Low Speed Cylinder
SMC
SKU:
CDQ2XB32-5D
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CQ2X Series Low Speed Cylinder
  • Reducing adhesion/quick extension;
  • Smooth operation possible even at 0.5 mm/s (1 mm/s for 16 or smaller);
  • Minimum operating pressure is reduced in half. (Compared to previous version);
  • Improved functions (New structure equivalent to the standard models);
  • Interchangeable with the standard models;
  • Built-in Magnet:
    Built-in Magnet
    Mounting Style:
    Through-hole (Standerd)
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    Rc/M Thread
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 5 mm