SMC CDQMA50-45-M9BWV CQM Series Compact Cylinder
SMC
SKU:
CDQMA50-45-M9BWV
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CQM Series Compact Cylinder
  • Built-in guide rod in the CQS and CQ2 series compact cylinders;
  • Non-rotating accuracy: ±0.2° or less;
  • Lateral load resisting 2 to 4 times Compared to compact cylinder; Series CQ;
  • Load can be directly mounted;
  • Mounting dimensions compatible with the CQS and CQ2 series;
  • With auto switch (Series CDQM: CDQM)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Both Ends Tapped Style
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Port Thread Type:
    M thread,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 45 mm
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)