SMC CDQSXB25-15DC CQSX Series Low Speed Cylinder Double Acting, Single Rod
SMC
SKU:
CDQSXB25-15DC
Current Stock:
CQSX Series Low Speed Cylinder Double Acting, Single Rod
  • Reducing adhesion/quick extension;
  • Smooth operation possible even at 0.5 mm/s (1 mm/s for ?16 or smaller);
  • Minimum operating pressure is reduced in half. (Compared to previous version);
  • Improved functions (New structure equivalent to the standard models);
  • Interchangeable with the standard models;
  • Built-in Magnet:
    Built-in Magnet
    Mounting Style:
    Through-hole/Both Ends Tapped Common (Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 25 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 15 mm