SMC CDS1LN125TN-1400-M9BM CDS1 Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDS1LN125TN-1400-M9BM
Current Stock:
CDS1 Series Air Cylinder
  • Large bore air cylinder of the square cover, tie-rod type;
  • Mounting Style:
    Foot Style
    Type:
    Non-lube
    Bore Size:
    Bore Size 125 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 1400 mm
    Suffix For Cylinder:
    With Cushion In Both Sides(Air-hydro Type Has Nocushion.)
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder2:
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)