SMC CDS2F140-300-M9BW CS2 Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDS2F140-300-M9BW
Current Stock:
CS2 Series Air Cylinder
  • ?320 to the standard type (single rod, both rods) have been added [New];
  • Long stroke (?180-?320) have been added [New];
  • Lightweight: Weight reduced by up to 65% (39.1 kg ? 13.4 kg);
  • High rigidity (Allowable lateral load: Max. 900 N);
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Rod Side Flange Style
    Bore Size:
    Bore Size 140 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 300 mm
    Suffix For Cylinder:
    Without Rod Boot,Both Ends
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder2:
    Without Rod Boot,Both Ends
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)