SMC CDU10-20D-M9PL CU Series Free Mount Cylinder Double Acting, Single Rod
SMC
SKU:
CDU10-20D-M9PL
Current Stock:
CU Series Free Mount Cylinder Double Acting, Single Rod
  • Space-saving cylinder enables cylinders to mount directly on multiple sides;
  • With auto switch (Series CDU: CDU, CDUW, CDUK, CDUKW, CDU-A,ZCDUK)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Bore Size:
    Bore Size 10 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8 Rc1/8
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)