SMC CK1A40TN-75YZ CK1-Z/CKG1-Z Series Clamp Cylinder Standard Auto Switch Band Mounting Style
SMC
SKU:
CK1A40TN-75YZ
Current Stock:
CK1-Z/CKG1-Z Series Clamp Cylinder Standard Auto Switch Band Mounting Style
  • Total tube length reduced by 7 mm (for CKP1m40);
  • Easy fine speed adjustment with screw adjustment construction;
  • Speed controller valve has no projection from the tube’s external surface;
  • Can be used as a spatter resistant cylinder for arc welding ;?(-XC88/-XC89/-XC91) (CKG1 only)
  • Built-in Standard Magnet Type:
    Without magnet
    Clevis Width:
    16.5 mm
    Bore Size:
    40 mm
    Thread Type:
    NPT1/4
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 75 mm