SMC
SKU:
CKP1A63TF-50YZ
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CKG1-Z/CKP1-Z Series Clamp Cylinder With Magnetic Field Resistant Auto Switch Rod Mounting Style
  • Total tube length reduced by 7 mm (for CKP1m40);
  • Easy fine speed adjustment with screw adjustment construction;
  • Speed controller valve has no projection from the tube’s external surface;
  • Can be used as a spatter resistant cylinder for arc welding ; (-XC88/-XC89/-XC91) (CKG1 only)
  • Type:
    Built-In Strong Magnet Type With Magnetic Field Resistant Auto Switch
    Clevis Width:
    16.5 mm
    Bore Size:
    63 mm
    Thread Type:
    G1/4
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm