SMC CKQGDA50-247DALZ C(L)KQG Series Pin Clamp Cylinder Built-in Standard Magnet
SMC
SKU:
CKQGDA50-247DALZ
Current Stock:
C(L)KQG Series Pin Clamp Cylinder Built-in Standard Magnet
  • The compact magnetic field resistant auto switch (D-P3DWA) added. [New];
  • Possible to mount on 4 surfaces, and 2 auto switches on the same surface. ; Improved flexibility of system design. Protrusion of auto switch shortened by 5 mm.; Can be mounted directly.;
  • Adjustable height for clamping a workpiece.;
  • 55 types of guide pins.
  • With Lock On The Clamp Side:
    Without Lock
    Model:
    Built-in Standard Magnet Type
    Body Shape:
    D Series
    Mounting Surface (Viewed From Top):
    Parallel Side To Port
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Thread Type:
    Rc
    Guide Pin Diameter:
    24.7 mm
    Guide Pin Shape:
    Diamond Type
    Clamp Arm Position (Clockwise Viewed From Top):
    Same As The Port Side
    Clamping Height:
    Body Shape D:LOW Type(60 mm)