SMC JCDQ32-10-M9BVL JCQ Series Compact Cylinder Double Acting,Single Rod
SMC
SKU:
JCDQ32-10-M9BVL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
JCQ Series Compact Cylinder Double Acting,Single Rod
  • An axial foot type and a flange type have been added ( 32 to 100)[New];
  • Compact: Overall length shortened by 6.5 mm, Width shortened by 6 mm, Height shortened by 4 mm;
  • Weight: Max. 46% lighter (382 g 204 g);
  • Volume: Max. 40% reduction;
  • With auto switch (JCDQ Series: JCDQ)
    Mounting:
    Through-hole(Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    M Thread ( 12~ 40),Rc ( 50~ 100)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 10 mm
    Mounting Bolt:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)