SMC JMGPM63TN-150 JMGP Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
JMGPM63TN-150
Current Stock:
JMGP Series Compact Guide Cylinder
  • Bore sizes ?80, ?100 added. [New];
  • Port thread types NPT, G added. [New];
  • Compact/Shortened overall length: 30.5mm, Shortened height: 16 mm;
  • Weight up to 69% lighter (0.32 kg ? 0.1 kg);
  • 3 mounting options; Top mounting, Bottom mounting, Bottom mounting;
  • Piping is possible in 4 directions.;
  • The solid state auto switch D-M9 is mountable.;
  • Suitable for pushing, lifting or clamping in a transfer line.
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    45mm x 2
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm