SMC LEFB16T-600N-S1C918 LEFB Series Electric Actuator/Slider Type Belt Drive Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
SMC
SKU:
LEFB16T-600N-S1C918
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
LEFB Series Electric Actuator/Slider Type Belt Drive Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
Series LEFB Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Max. stroke: 2000 mm;
  • Max. speed: 2000 mm/s;
  • Positioning repeatability: ±0.08 mm;
  • Max. speed: 2000mm/s;
  • Max. stroke: 3000mm;
  • Max. acceleration/deceleration: 20000mm/S2;
  • Pulse input type/With internal absolute encoder (For the LECSB/C/S);
  • Positioning repeatability: ±0.06 mm;
  • Size:
    16
    Motor Type:
    Step Motor(Servo DC24V)
    Equivalent Lead:
    48 mm
    Stroke:
    Stroke 600 mm