SMC LEFB40S4S-600 LEFB-AC Series Electric Actuator/Slider Type Belt Drive AC Servo Motor
SMC
SKU:
LEFB40S4S-600
Current Stock:
LEFB-AC Series Electric Actuator/Slider Type Belt Drive AC Servo Motor
Series LEFB Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Max. stroke: 2000 mm;
  • Max. speed: 2000 mm/s;
  • Positioning repeatability: ±0.08 mm;
  • Max. speed: 2000mm/s;
  • Max. stroke: 3000mm;
  • Max. acceleration/deceleration: 20000mm/S2;
  • Pulse input type/With internal absolute encoder (For the LECSB/C/S);
  • Positioning repeatability: ±0.06 mm;
  • Size:
    40
    Motor Mounting Position:
    Top Mounting
    Motor Type:
    AC Servo Motor(Incremental Encoder), Output 400W, Actuator Size 40 mm
    Equivalent Lead:
    54 mm
    Stroke:
    Stroke 600 mm