SMC LEFS25A-300BK LEFS Series Electric Actuator/Slider Type Ball Screw Drive Step Motor (Servo 24 VDC)/Servo Motor (24 VDC)
SMC
SKU:
LEFS25A-300BK
Current Stock:
LEFS Series Electric Actuator/Slider Type Ball Screw Drive Step Motor (Servo 24 VDC)/Servo Motor (24 VDC)
Series LEFS Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Max. work load: 65 kg;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm;
  • High acceleration/deceleration?20000mm/S2?;
  • Pulse input type;
  • With internal absolute encoder (For the LECSB/C/S);
  • Positioning repeatability: ±0.01 mm (High precision type);
  • Accuracy:
    Basic
    Motor Type:
    Step Motor (Servo 24 VDC)
    Lead:
    Size16: 10 mm, Size25: 12 mm, Size32: 16 mm, Size40: 20 mm
    Stroke:
    Stroke 300 mm